جالب‌ترین قسمت‌هایی که اخیرا خوانده‌ام

در بین یافتن محتوا دیدم شاید بد نباشد کمی از بخش‌های جالب کتاب‌هایی که اخیرا مشغولشان هستم اینجا بیاورم. شاید کسی دیگر هم پسندید!

کتاب جنگ‌های صلیبی اثر تیموتی لوی بیئل

مترجم: سهیل سمی، نشر ققنوس

توضیحات کلی درباره کتاب:

شاید شما هم مثل من طرفدار بازی‌های Stronghold باشید و در آنجا مخصوصا سری اول آن با وقایع و کارکترهایی واقعی‌ای چون صلاح‌الدین، ریچارد شیردل و … به قلعه‌سازی و نبرد پرداخته باشید. بعد از مدتی به طرز عجیبی گرفتار این رویدادهای مهم تاریخی شدم و یکی از بهترین کتاب‌هایی که اخیرا به پستم خورد این کتاب در این باره بوده است.

جنگ‌های صلیبی یکی از مهمترین وقایع در قرون وسطاست که در کل حدود ۴۰۰ سال طول کشید.

اولین بار در سال ۱۰۹۶ جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار اروپایی تصمیم گرفتند که مسافتی حدود ۳۰۰۰ مایل را تا فلسطین از پاشنه در کنند و به راستی علت چنین قیام و چنین جنگی و ماجراهای پیش و پس از آن همیشه برای من علامت سوال بزرگی بوده‌اند. اگر مثل من در این خصوص کنجکاو شدید، پیشنهادم این است که این کتاب را دنبال کنید.

تکه جاذب از کتاب از دید من

در یکی از بخش‌های جالب این کتاب خیلی زیبا به تاثیر ادبیات و داستان‌ها بر تغییر افق فکری مردم گفته است. اگر این بخش را بخوانید کاملا و به عینه می‌بینید که با ارزش‌سازی و تغییر نگرش مردم، کارهایی تا چه اندازه وحشیانه می‌توانند عزیز و مهم جلوه کنند و این امر، نه تنها به میزان اثرگذاری داستان و ادبیات اشاره دارد، بلکه نشان می‌دهد که چطور با این روش می‌توان پیش از وقوع جنگ واقعی، هر روز مردم را در ذهنشان آماده نبرد حقیقی ساخت!

صفحه ۲۶ کتاب

آیین شهسواری، عشق به جنگ و عشق به خداوند را در قالبی جسمانی و معنوی به نوعی زندگی بدل ساخت، اندیشه‌ای که در آن قدیسان به جنگجویان و جنگجویان به قدیسان بدل شدند، مانند گئورگ قدیس، کشنده اژدها.

بهترین تصویر از جنگجو/ شوالیه آیین شهسواری در رمانس‌های عامه‌پسند (داستان‌های منظوم) آرتور شاه و دلاوران یا شارلمانی و نبردهایش با ترک‌ها ارائه شده است. در این داستان‌ها، قدرت و توان و شجاعت قهرمان در جنگ با طنینی اسطوره‌ای توصیف شده است. اسب و شمشیر قهرمان اغلب با توعی شور و وجد توصیف می‌شود که بعدها در اشعار عاشقانه تجلی کرد. در رمانس از اعمال شجاعانه قهرمان و نابود کردن فوج فوج دشمانانش با نوعی خشونت سرورانگیز ـ مغزهای درآمده از کاسه سر، روده‌های بیرون ریخته، دستان بریده شده و دشمنانی که از وسط به دو نیم می‌شوندـ تجلیل می‌شود.

بعضی اوقات قهرمان رمانس نیز می‌میرد. شجاعت فضیلتی بود که قهرمان به خاطر آن مورد ستایش قرار می‌گرفت، و مرگ شکوهمندانه از پیروزی اینجهانی نیز آرمانی عالی‌تر بود.

به این ترتیب، در قرن یازدهم، نوچه‌ها و شوالیه‌های جوان با عشق به نبرد با ترک‌ها و کفار پرورش می‌یافتند، دشمنانی که ظاهرا از دوک‌ها و کنت‌ها یا اسقف‌های همسایه، یعنی دشمنان معمول، هیجان‌انگیزتر بودند. در حالی که نجبای فرانسوی و آلمانی در قرن یازدهم با هیچ تهدید خارجی واقعی روبرو نبودند، خطر کفار جنگ‌افروز در ذهن و خیال آن‌ها وجود داشت.

رمان بیلی باتگیت اثر ای. ال. دکتروف

مترجم: نجف دریابندری، نشر کارنامه

بیلی باتگیت دنیای پسری ۱۵ ساله و عجیب است که عاشق خطر و ماجراجویی است و با علاقه‌ای که به ماجراهای مافیا دارد، به نظرم واقعا تنش می‌خارد! بیلی نترس و زرنگ و بلندپرواز است و دنیای مجسم شده از دید او چنان ظریف و زنده است که هر کاری کنید باز هم دلتان برای دنیای بیلی تنگ می‌شود و کنجکاو سرگذشت چنین شخصیتی می‌شوید. این کتاب بسیار بسیار محشر ترجمه شده و این ترجمه ارزش صدها بار خواندنش را بسیار بیشتر کرده است.

پشت جلد کتاب از بخش پیش‌گفتار مترجم:

به نظر من بیلی باتگیت را هم می‌توان از بسیاری جهات رمان پست‌مدرن نامید، زیرا که این رمان هم در واقع بازگشت رندانه و شوخی‌آمیزی است به شیوه‌های ادبیات گذشته ـ به داستان‌سرایی مارک تواین در سرگذشت هکلبری فین و زبان ویلیام فاکنر در بسیاری از داستان‌هایش از یک طرف، و به رمان‌های گانگستری، به ویژه پدرخوانده اثر ماریو پوزو، از طرف دیگر… البته بیلی باتگیت را می‌توان به صورت یک رمان سرگرم‌کننده ساده خواند و به ریشه‌های آن در ادبیات گذشته اعتنا نکرد.

بخش گیرای کتاب در صفحه ۱۲۶

این بخش درباره صحبت‌های مافیای کله گنده‌ای به اسم داچ شولتس است که گرچه درباره کار خلافش بود، لیکن به نظرم بخشی که در مضمون ایجاد یک کسب و کار گفته بود، تا حد خوبی جالب و عبرت‌آموز بود.

(شولتس) به من می‌گفت کسب و کار جنایت مثل هر کسب و کار دیگری باید صاحبش مدام بالای سرش باشد تا امورش بگردد، چون که هیچ‌کس مثل صاحب‌کار دلش برای کار نسوخته، وظیفه اوست که جریان سود را حفظ کند، همه افراد را روی پنجه پاشان نگه دارد، و از همه مهم‌تر کار را توسعه بدهد، چون همان‌طور که برایم توضیح می‌داد امروز هیچ کسبی نمی‌تواند با تکرار کارهای دیروزش خودش را حفظ کند، اگر رشد نکند خشک می‌شود، کسب‌وکار مثل یک چیز زنده است، همین که متوقف شد شروع می‌کند به مردن، حالا بگذریم از طبیعت خاص کار او که کار خیلی پیچیده‌ای است و نه تنها به عرضه و قاضا بلکه به جزئیات دقیقی در مدیریت و مهارت زیادی در دیپلوماسی احتیاج دارد… .

دیدگاه ها

 1. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست
 2. Avatar
  کاردو ویسی

  سلام
  ممنون بابت این پست خوبتان.
  من هم کتابی داشتم راجب تاریخ جنگ های صلیبی که چند سال پیش نصفه ولش کردم.
  اما مجبور شدم برای پیدا کردن اسم نویسنده اش به قفسه ی کتاب سر بزنم.
  و اتفاقی کتاب مکالمات از کنفوسیوس را پیدا کردم.
  بخشی از آن را برایتان می نویسم:
  کسانی که به وسیله ی پیش آمد های ناگوار در رسیدن به آرزوها و مقاصد خود دچار ناکامی شده و زیان دیده باشند بسیار کم اند، زیرا به وسیله ی این ناکامی و محدودیت قوای ایشان قدرت و تمرکز پیدا می کند و اجرای مقاصد و آرزوهای ایشان را آسان می سازد.
  در لینک هم بریده ای از کتاب ((هنر داستانویسی)) از ابراهیم یونسی آورده ام.
  سرزنده باشید.

  1. Avatar نویسنده
   پست
   مهسا فیروز

   سلام روز شما به خیر و شادی. از حسن نظر شما خیلی خیلی سپاسگزارم. چه متن فوق‌العاده‌ای و مشخصا کتاب هم، کتاب بسیار ارزشمندی است. از لطف شما واقعا سپاسگزارم. امیدوارم این اشاعه بسیار خوب اطلاعات همه جا فراگیر باشد و همه ما در جهت آگاهی عمومی همدیگر تلاش‌های خوب این چنینی انجام بدهیم. بابت لینک هم بسیار ممنونم. سربلند و خرم باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *