درهایی که با آهنگ باز می‌شوند

وقتی وسط یک هزارتوی عجیب زندگی گیر کرده‌ام روی مبل‌های فیروزه‌ای خانه می‌نشینم. هیچ چیزی به ذهنم نمی‌رسد. دلم میخواهد بروم بیرون و از صدای گنجشکان و خنکی بهار لذت ببرم اما نمی‌توانم. کاملا احساس می‌کنم که دست و پایم را به آن مبلها بسته‌اند. پنجره کنار دستم است، اما ذهنم در بند زندگی گیر کرده است.

تنها یک چیز به عقلم می‌رسد. اینکه کمی آهنگ گوش بدهم. خیلی وقت است که من دوره ترک آهنگ با کلام را می‌گذرانم، لیکن ناخودآگاه دلم سمت چند آهنگ باکلام کشیده می‌شود که خیلی برایم الهام بخش و قشنگند. بخشی از وجودم همیشه با یک سری آهنگ خیلی خاص مچ می‌شود. یک دفعه آهنگ‌ها بخشی از درد امروز را دوا می‌کنند.

ذره ذره صدای آهنگ و نوازنده و شادی گیتارهای الکتریکی به رگ و پیم نفوذ می‌کند و تازه آنجا به جمله کتاب مثل یک هنرمند بدزد می‌رسم که در دو بخش خاص کتابش می‌گوید:

تامیلسون پیشنهاد می‌کند که وقتی تو عاشق چیزهای مختلف هستی، برای تمام آن‌ها وقت صرف کن. بگذار علایق تو با همدیگر ارتباط برقرار کنند. بعد چیزی شروع به اتفاق افتادن میکند. مسئله این است که اگر تو از تعدادی از علایق خود دست بکشی و فقط ذهن خود را روی یکی از آن‌ها متمرکز کنی، بعد از مدتی دچار درد کاذب خواهی شد.

صفحه ۸۸ کتاب

هیچ چیز از خودت را دور نینداز. نگران طرح بزرگت و ساماندهی تصورات خود در کار نباش. نگران یکپارچگی نباش. آنچه باعث یکپارچگی کار تو می‌شود، در حقیقت خود تو به عنوان پدید آورنده آن هست. روزی نگاهی به گذشته می‌اندازی و همه چیز معنا پیدا می‌کند.

صفحه ۸۹ کتاب

آهنگها به من جرئت نگاه کردن به رویاهای عجیب و بلندپروازنه ام می‌دهند. نگاهم مستقیما از در نیمه باز قهوه‌ای روشن اتاقم عبور می‌کند. به قفسه سفید کتابخانه جدید میرسد و نقطه خاصی را در طبقه دوم نشانه میرود. میدانم به دنبال چه کتابی میگردد.

مهسا کوچک درونم یک دفعه جرئت فکر کردن بهتر به رویاهای دیگرش را یافته و برای همین به دنبال آن کتاب میگردد. خوب نمی‌بینمش اما می‌دانم که همانجاست.

آهنگ شنیدن امروز یک در از اینکه برای محتوای امروز چه کنم را برایم گشود. تصمیم گرفتم که به توصیه کتاب مثل یک هنرمند هم عمل کنم و چند تا آهنگ الهام بخش امروزم را برایتان بگذارم. شاید شما هم با گوش دادن به آهنگهای خاک خورده ولی خاص پلی لیستتان درهای جدیدتری را ببینید که تاکنون ندیده بودید و شاید گرهی از افکار شما را هم گشودند.

خب قصد دارم که در خصوص آهنگها یک توضیحاتی تا جایی که میدانم بدهم احساس میکنم که شاید این راهنمایی‌ها و ذکر نکات به درد بقیه هم بخورند.

آهنگ Her name is Alice

شاید حدودا یکسالی از یافتن این آهنگ میگذرد. من شنیدم که جانی دپ یک سری آهنگ بیرون داده است و برای مثلا Isolation او خیلی معروف شد. شنیدم که او نوازنده این آهنگ از shinedown‌ بوده است.

دلیل الهام بخشی این آهنگ برای من ماجرای آلیس در سرزمین عجایب است که همیشه احساس خاصی به او داشتم. وقتی کسی مثل جانی دپ در آن دستی داشته باشد یا نداشته باشد برایم فرقی نمیکند، به هر حال این آهنگ برای من یادآور کارگردان و بازیگر محبوبم در فیلم‌های آلیس در سرزمین عجایب است.

برای دانلود آهنگ اینجا کلیک کنید

آهنگ Best of me

خب اگر طرفدار آهنگ‌های انگیزشی و کمی خشن باشید، احتمالا اسم گروه NEFFEX به گوشتان خورده است. این گروه اکثرا با این مضمون و سبک دنس الکترونیک و اینها میخوانند. از آنجایی که سلیقه‌ام خیلی تغییر کرده فعلا این آهنگ را که برایم خوشایندتر از بقیه بود برایتان گذاشتم. آهنگ‌های fight back و Greatest را هم بعد  از آن به علاقه‌مندانش پیشنهاد می‌دهم.

برای دانلود اینجا کلیک کنید

آهنگ Airplanes part. 2

خب این آهنگ که در آن امینم هم خوانده است واقعا آهنگ معرکه‌ای برای انگیزه گرفتن است. در این آهنگ از داستان این خواننده‌ها و آرزوهایشان می‌شنوید. اینکه چه میشد اگر رویا پردازی می‌کردند یا اگر کارهایی که کردند را نمی‌کردند و به بهانه‌هایشان گوش می‌دادند. بخش امینم هم خیلی قشنگ است. متنش خیلی سخت نیست اما برای علاقه‌مندان دیگر متنش را پیشنهاد می‌کنم.

لینک دانلود آهنگ

آهنگ Take what you want

خب من در یکی از مطالبم آهنگ دیگر پست مالون را آورده بودم. این آهنگ جدیدش واقعا به دلم نشست. کلا این بشر را خیلی دوست دارم. حتی بی‌مفهوم‌ترین آهنگ‌هایش هم شدیدا برایم دلنشین است.

در خصوص ماجرای این آهنگ شنیدم که او با اصرار بسیار زیاد از خواننده و گیتاریست مشهور و قدیمی Ozzy Osbourne که از ۲۰۰۸ اعلام کنار گذاشتن موسیقی کرده بود، خواسته که در این آهنگ بخواند. این آهنگ به نظرم، یک حس وسترنی و قدیمی خوشایندی دارد.

احساس خود پست مالون کنار دو هنرمند دیگر واقعا کار محشری ساخته است. می‌توانید در یک غروب دل‌انگیز بهاری با عینک دودی در ماشین و بادی که از شیشه می‌وزد و موهایتان را به بازی گرفته است، از این آهنگ نهایت لذت را ببرید.

لینک دانلود آهنگ

آهنگ Kill for you

هیچ‌ چیزی سخت‌تر از معرفی این آهنگ برای من وجود نداشت. خب این کار از اسکایلر گری و امینم است. طرفداران امینم حتما همکاری‌های خارق‌العاده این دو بزرگوار را زیاد دیده‌اند اما این آهنگ واقعا اثر خاصی است. اگر داستانش را بشنوید احتمالا بیشتر حسی آمیخته با ترس و اضطراب و کنجکاوی وجودتان را در بربگیرد.

ماجرای این اثر الهام گرفته از داستان عشقی واقعی بین دو خلافکار مشهور به نام بانی و کلاید است. اوایل سال‌های ۱۹۰۰ اگر دقیتر بگویم، این زن و مرد جوان در دزدی‌ها و کارهای غیرقانونی زیادی دست داشتند.

در بسیاری موارد، این زوج افسارگسیخته آمریکایی منبع الهام هنرمندان زیادی مثل فیلمسازان بودند و این بار نوبت به امینم رسیده است.

هیچ آهنگی مثل این کار نمی‌تواند افکاری مشابه افکار این زوج را نمایش بدهد. اینکه بانی چطور عاشقانه و چنان مجنون‌وار کلاید را می‌پرستد که از نظر او اشتباهاتش و گناهاتش ایرادی ندارد و اینکه کلاید چطور قدرتمندانه او را در چنگش دارد و از زبان امینم می‌شنویم که اصلا بانی را یا شخصی که الان تبدیل به آن شده را، خود او ساخته است.

درک چگونگی اوج گرفتن یک انسان از دید شخصی دیگر و اینکه می‌تواند منجر به چه کارهایی بشود، ترسناک است. این کار برای من یادآور این نکته است که عشق یا جنون چه مرز باریکی با همدیگر دارند و اخیرا این موضوع را به جز این مورد، در ماجرای بیلی باتگیت هم می‌بینم.

متن این آهنگ برای درک بهتر آن واقعا الزامی است. فضای آهنگ اول و آخر آهنگ هم شدیدا رعب‌انگیز است. وقتی بانی و کلاید از ماشین پیاده می‌شوند و صدای خشاب زدن اسلحه‌هایشان و بعد شلیک می‌آید. راستش به روحیه‌های ظریف توصیه‌اش نمی‌کنم.

لینک دانلود آهنگ

آهنگ Akimatsuri

Your name بازانش خوب می‌دانند که چقدر این انیمه شاهکار است. از نظرم بی‌جهت نیست که به شینکای کارگردان و نویسنده کار، میازاکی جدید می‌گویند. اولین چیزی که از این انیمه، شدیدا مرا مبهوت خود ساخت، آهنگ‌های خارق‌العاده‌اش بود.

متوجه شدم که سازندگان این اثر پیش از ساخته شدن خود انیمه، از گروه مشهور و راک ژاپنی Radwimps خواسته بودند که تنها با دیدن استوری بردهای کار، روند ساخت موزیک‌های متنش را از همان ابتدا شروع کنند.

به جرئت می‌گویم که تمام آهنگ‌های این مجموعه، شدیدا با سلیقه طراحی شده‌اند، ولی از بین همه سه آهنگ محبوبم Akimatsuri و Yume Tourou  و Nan Demonai ya هستند.

لینک دانلود کل آهنگ‌های متن انیمه نام تو

دیدگاه ها

 1. Avatar
  karim

  i can’t get enough of listening, truely amazing thank you for sharing …in spite of loving all of them “kill for you” captured my imagination out of all, there is an unspeakable pleasure singing along the lyrics you can easily get a buzz from it :)))

  1. Avatar نویسنده
   پست
 2. Pingback: داستان اپرای ای پوریتانی (i puritani) - مهسا فیروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *