یک داستان مینیمال و خرده برداشت‌ها

یک چند وقتی است که روزگار بر وفق مراد نمی‌چرخد. دشمنانمان دلشان خوش باشد اما راستش خوشحالم که تاریکی را دیدم تا بتوانم نور را بیابم.

از اخبار خواندنی اخیرم باید بگویم که رمان عوضی اثر ژوئل اگلوف را خوانده‌ام و مشغول کتاب چگونه کمالگرا نباشیم استفن گایز عزیز هستم. درباره عوضی حتما نطقی خواهم نوشت. کتاب معمولی و عجیبی است.

داستان مینیمال تمرینی که نوشته‌ام:

یادم نمی‌آمد که به خاطر گاز بود یا پیش از آن به خاطر خوردن چیز دیگری بود که آنطور دیوانه شده بودم و دیوانه‌وار هرچه دستم می‌رسید می‌خوردم.

اولش تنها دلم می‌خواست به جز همه غذایم، هر چه میوه آبدار و سرخ و خنک دستم می‌آمد بخورم. بعد هر چه روی دو پا، چهارپا و در کل هر جانوری که پیش از این حرکتی می‌کرد، مثل انواع ماهی‌ها، جوندگان، پرندگان و حتی حشرات!

کسی نمی‌داند ولی ظاهرا شیرها هم می‌توانند گاهی مثل خرس عمل کنند. البته به این بستگی دارد که شکارشان کدام کره گورخر یا گوزن یالدار چلغوزی باشدکه بد گازشان گرفته و جفتک بی‌جا پرانده است.

چند جمله الهام‌بخش و خوبی که خوانده‌ام:

نقل از کتاب حاصل عمر از ویلیام سامرست موام ترجمه عبدالله آزادیان

حرفه نویسندگی به نویسنده آزادی معنوی می‌دهد. گناهان و خطاهای او، اندوهی که برایش پیش می‌آید، عشق ناکامش، نقایص جسمانی‌اش، بیماری، محرومیت و امیدهای از دست رفته‌اش، غم‌ها و خواری‌ها، همه و همه به وسیله‌ی نیروی او تبدیل به ماده می‌شوند و او می‌تواند با نوشتن بر آن‌ها غالب شود.

نویسنده تنها هنگامی که پشت میزش نشسته نمی‌نویسد. در سراسر روز او مشغول نوشتن است. وقتی دارد فکر می‌کند، وقتی دارد می‌خواند، وقتی دارد تجربه می‌کند، هر چه را که می‌بیند و احساس می‌کند همه برای مقصود او با معنی است و آگاهانه یا ناآگاهانه دایما در حال اندوختن و نقل و انتقال تاثرات خویش است.

کتاب شب یک شب دو اثر بهمن فرسی

خانه من در خیابان فردا. نمی‎‌دانم در چند وقت پیش. پله‌های چهارطبقه ساختمان را مثل همیشه هول زده پیموده‌ای. با قلبی که از شوق و ترس، رسا و آزاد می‌کوبد، پشت در به آغوش من می‌افتی. دیگر اختیار وزن استخوانی تن‌ات با تو نیست. تمام این وزن ظریف و بی‌آزار حالا به من آویخته است. نمیدانم چه مدت، همانجا پست در، در هم آمیخته برجا مانده‌ایم. چرا باید بتوانیم زمان را حساب کنیم؟ چرا باید حساب دانست؟ زمان در ماست. ما د زمان هستیم. این شکوه را نباید با محاسبه آلود. در این سکون بی‌زمان، از دو تن برپا مانده، من صدای کوبیدن یک قلب و وزش یک سینه را می‌شنوم. و سکون فقط با امواج بی‌صدای بوسه‌ها و بوسه‌ها و بوسه‌هاست که می‌شکند،… (ص ۱۴)

زن همین است: سرگشته‌یی در گرداب میان مرد رسمی و مرد دلخواه. و هرگز رضایتی و کفایتی در کار نیست حتی اگر نام مرد رسمی ژیراد و جسم‌اش ساخت زوریخ باشد… (ص ۱۹)

اصلا بگذار خیال‌ها را راحت کنم، ادبیات واقعی و صمیمانه دفترچه‌های خاطرات هستند که کرورها در نهانخانه‌های آدم‌ها حفاظت می‌شوند و هرگز هم برای سراسر خوانده شدن به کسی عرضه نمی‌شوند. ادبیات واقعی همین نامه‌ها هستند که در لحظه زاده می‌شوند و می‌میرند.

و چون من دشمن ادبیات واقعی هستم، پس نامه‌های تو را که نمی‌دانم چرا سالها زحمت نگهداری و رنج پنهان کردنشان را به خودم هموار کرده‌ام، حالا از بهم ریختگی و اختفا نجات می‌دهم و به آتش می‌سپارمشان (ص ۲۵).

دانلود فایل شب یک شب دو

برای دوستان عزیزی که درخواست فایل کتاب شب یک شب دو را داشتند، در ادامه این فایل را آپلود کرده‌ام. امیدوارم از خواندنش لذت ببرید.

 آهنگ‌های خوب امروز

همانطور که می‌دانید اینستا برای آپلود و نمایش آهنگ‌‎ها حسابی اذیت می‌کند. این ایده را داشتم که آهنگ‌ها را برای دسترسی بهتر و راحت‌تر شما اینجا بگذارم. امیدوارم از شنیدنشان لذت ببرید.

شاد

آهنگ شادی که دوست دارم بگذارم، آهنگ Elevate از گروه Big time rush است که یکی از آهنگ‌های دوست داشتنی این گروه عزیز و قدیمی است. افسوس که این غنایم جنگی دیگر، تولید نمی‌شوند.

متن عالی

آهنگ Survivors از گروه Passenger‌ که معمولا آهنگ‌های ملایم و دلنشین انگلیسی می‌خوانند که این آهنگ متن زیبایی دارد.

بی‌کلام

آهنگ بی‌کلام هم از شوپن است و در واقع Nocturne in E-Flat Major Op 9 No 2 اوست.

دیدگاه ها

 1. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست
   مهسا فیروز

   عزیز دلی نجمه جان گلم. این انرژی و حس خوبت روزم رو ساخت. خوشحالم که سر زدی و نظرت رو گذاشتی دوست نازنین و خوبم. امیدوارم هر جایی که هستی سالم و تندرست و شاد و موفق باشی.

 2. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست
 3. Pingback: کِرْمی که داشتم بلاخره کار خودش را کرد! - مهسا فیروز

 4. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *