چطور پیشنهاد فیلمت ردخور نداشته باشد!

فرض کنید که یک روز جمعه است و شما قرار است با خانواده و دوستان فیلم تماشا کنید. اگر قرار باشد شما به آنها فیلم پیشنهاد کنید معمولا اولین سوال آنها چه خواهد بود؟

حالا داستانش چیست؟

معمولا اولین چیزی که از ما می‌پرسند مربوط به داستان فیلم است که اگر نتوانید خوب آن را بیان کنید معمولا کسی به پیشنهاد فیلم شما توجهی نمی‌کند.

بلیک اسنایدر نویسنده کتاب نجات گربه از این داستان چیست، تحت عنوان تک سطری یاد کرده است که همان ایده داستان اصلی شما در یک سطر یا گاها دو خط است.

پیش فرض چیست؟

پیش فرض داستان شما همان خلاصه شده ایده شماست که اگر آن را به نحوی کم، زیاد یا بد ادا کنید، کسی به ایده‌ها و پیشنهادات شما توجهی نخواهد کرد.

کاربردهای دیگر تک سطری

در دنیای سینما و هالیود اولین مرحله از هفت خوان رستم شرح ایده شما برای یک کارگزار است تا کارگزار هم ایده را به یک سرمایه‌گذار معرفی کند. اگر شما نتوانید در این دو خط یا تک سطر کوتاه ایده خود را به خوبی نشان دهید به احتمال زیاد کسی سرمایه‌گذار شما نخواهد بود.

کاربرد دیگر این ایده کوتاه این است که به نویسندگان کمک میکند تا در ادامه داستان خود به بن بست نخورند چون طبق پیش فرضی که اول کار مشخص کرده‌اند می‌دانند که شخصیتشان به چه مسیری هدایت خواهد شد. درنتیجه به بن بست نخواهند رسید.

کجا می‌توان پیش فرض‌ها را دید؟

یکی از جاهایی که معمولا از پیش فرض داستان استفاده می‌کنند، پشت جلد سی‌دی‌ها یا داخل توضیح سایت‌های دانلود فیلم است.

معمولا افرادی که این نوشته‌ها را می‌نویسند توجهی به اهمیت این موضوع و نقش آن در بازاریابی کار ندارند. این درحالی است که یکی از مهمترین مواردی که شخص تصمیم می‌گیرد که فیلم را تماشا کند یا نکند دقیقا همین جا است.

بررسی دو نمونه پیش فرض یا تک سطری

برای مقایسه پیش‌فرض‌های خوب و بد کار شده من دو اثر را برایتان آورده‌ام. هر دو این انیمیشن‌ها کارهای معروفی هستند. پس بد بودن یک پیش‌فرض نشانه بد بودن اثر نیست. درواقع کار به نحو بدی ارائه شده است.

پیش فرض انیمیشن سوپرنورمن یا پارانورمن

انیمیشن سوپرنورمن محصول سال ۲۰۱۲ است که نامزد اسکار شده و جایزه بفتای بهترین انیمشن و جوایز زیادی را دریافت کرده است.

پشت جلد این انیمیشن اینطور می‌خوانیم:

پسرکی به نام نورمن، توانایی برقراری ارتباط با دنیای ماورا دارد، ولی هیچ‌کس به جز تنها دوستش نیل، این توانایی را باور ندارد تا اینکه اهالی شهر برای دفاع از خود به این توانایی نیاز پیدا می‌کنند.

در خلال این پیش‌فرض ما به خوبی چالشهای شخصیت و پیرنگ داستان و علت تمایز او را متوجه می‌شویم. ژانر اثر هم به خوبی از بخش دفاع و ماورا مشخص است.

پیش فرض انیمیشن شاهزاده روم

این اثر، محصول سال ۱۳۹۴ از ایران است که ظاهرا کار برگزیده و خوبی به شمار رفته و گرچه آن را مشاهده نکرده‌ام، هیچ ادعایی مبنی بر کیفیت کار ندارم. پیش فرضی که پشت جلد سی‌دی این اثر دیدم جزو کارهایی بود که می‌توانست بسیار بهتر کار شود.

توضیحات پیش‌فرض را با هم می‌خوانیم:

قصه عاشقی و دلدادگی بانویی پاکدامن و مسیحی از سلاله شمعون از حواریون مسیح است که با مردی از نوادگان پیامبر اسلام ازدواج می‌کند و ثمره این ازدواج فرزندی نیک سرشت است که در آینده‌ای نزدیک جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود.

پیرنگ این داستان که ظاهرا عشق است، اما به جای توجه به سختی این ازدواج بین دو گروه، ما با توضیحات بسیار زیادی از شخصیت‌ها روبه‌رو هستیم که این سبب می‌شود اصل داستان کمتر مشخص باشد.

مجددا می‌نویسم که این مسئله دلیلی بر بد بودن ایده و اثر نیست اما دقت به این امر می‌تواند به بازاریاب‌ها و پیشنهاد دهندگان کمک کند تا کار خود را بسیار بهتر به دیگران نشان بدهند.

ویدیوی این متن را می‌توانید در پیج من با آدرس mahsa_firooz مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *