چطور بولت ژورنال خود را شخصی‌تر کنیم؟

در مقاله قبلی، بدنه و کاربرد اصلی بولت را توضیح دادم اما می‌دانم برای کسی که می‌خواهد شروع کند به تنهایی کافی نیست و نخواهد بود. برای کسانی که وقت و حوصله خواندن کتاب را دارند، حتما خواندن خودش را پیشنهاد می‌کنم؛ اما برای سایر افرادی که به هر دلیلی نمی‌خواهند و نمی‌توانند، اینجا توضیحاتی آورده‌ام که شاید به کارتان بیاید.

بخش‌های ذکر نشده کتاب:

 درست است من لب کلام را گفتم اما خب بخش‌هایی زیادی از قافله ما جا ماند. این قسمت‌های کتاب هم بسیار مفید هستند؛ ولی از میانشان به نظرم سه بحث مهم بود که بهتر بود اینجا بیاید. یکی بازتاب و دیگری بحث مجموعه‌ها و نهایتا ردیاب عادت‌ها.

اول از همه اینکه، ما در بولت بحثی به نام بازتاب داریم. بازتاب‌ها سه نوعند یا شبانه‌اند یا ماهانه و یا سالانه. برگردیم سر اصل ماجرا.

اصلا بازتاب یعنی چه؟

بازتاب یک نوع بازنگری به بولت ژورنال است. همه ما خواه ناخواه برای بهتر شدن به نگاه کردن به گذشته و مرور درس‌ها و تجربیاتمان نیازمندیم و نمی‌شود منکر این موضوع شد. بازتاب هم برای همین آفریده شده که راهنمای شما برای حرکت بهتر به سمت جلو باشد.

بازتاب شبانه

 شباهنگام که هنوز نخوابیده‌اید، می‌توانید موبایل را کنار بگذارید و نگاهی به بولت بیندازید تا کارهای انجام شده و نشده و اتفاقات را بنویسید و نگاهی بهتر به روزتان بیندازید. بازتاب به نظم‌دهی ذهنتان و نوشتن کارهای ضروری روز بعد و حتی خواب بهتر شما کمک زیادی می‌کند. بعد برای نوشتن کارهای روز بعد قدرت و سرعت بیشتری دارید.

بازتاب ماهیانه:

بعد از تمام شدن هر ماه که نوبت ساخت و طراحی ماه بعد فرا می‌رسد، بهتر است نگاهی به ماهی که گذشت بیندازید. چه قسمت‌هایی در زندگی شما زائد بوده و شما نیازی به انجامشان نداشته‌اید. با مرور زندگی خود، می‌توانید به راهنمای عملی‌تر و کاربردی‌تری برای اصلاح رفتار خود برسید.

 مثلا شاید تصمیم بگیرید که یک مجموعه جدید برای نظم بیشتر زندگی به بولتتان اضافه کنید یا فهمیده‌اید که قرارهای دوستانه شما با شخص خاصی، تجربیات شیرینی برایتان ندارد و بهتر است که حجم این قرارهایی که وقت و انرژیتان را هدر می‌دهد، کمتر کنید.

بازتاب سالانه:

طبق کتاب بهتر است که هر سال بولت جدید و ترگل ورگلی باز کنید، حتی اگر دفتر قبلیتان کامل پر نشده تا انگیزه شروع جدید داشته باشید. البته من می‌گویم که اگر بچه مایه‌دار هستید می‌‌توانید این کار را کنید؛ چون هزینه دفترهای مخصوص بولت کم نیستند.

وقتی سال جدید شروع می‌شود، می‌توانید به مسیر زندگی خود نگاه خوبی بیندازید. درست رصد کنید که امسالی که گذشت چه کرده و به چه سمتی حرکت کرده‌اید. این ارزیابی دقیق سالانه، به پیشرفت شما و هدر ندادن عمرتان کمک بزرگی می‌کند و هیچ مدرکی مستندتر از بولت به یاری این مسئله نمی‌شتابد.

مجموعه‌ها:

در پاسخ به سوال چه مجموعه‌هایی می‌توان ساخت، اول از همه به عجول‌هایی مثل خودم می‌گویم که قطعا به بخش بعدی یعنی توصیه‌هایی برای تازه‌کارها مراجعه کنید و اول بسم‌الله قاطی مجموعه‌ها نشوید که ممکن است شما را سردرگم و زده کند.

وقتی لاقل یک ماه ساده جلو رفتید، می‌توانید از این قسمت‌ها به دلخواه و نیاز خود استفاده کنید.

چه مجموعه‌های خوبی هستند که به کار می‌آیند؟

خاصیت بولت به ساخت مجموعه‌های متنوعی است که می‌شود بسته به زندگی هر فرد ساخت. اینجا همانجاییست که باید مبتکر و خلاق باشید و از نوآوری نترسید.

شکرگذاری:

از مجموعههایی که کتاب به آن اشاره داشت مجموعه شکرگذاری است. شکرگذاری ها را می‌توان در قالب یک جمله انتهای روزتان در روزنگار بنویسید یا مثلا جدولی ترتیب بدهید و هر روز یک جمله از اتفاق یا حس مثبتی بنویسید که همان روز افتاده و بابت ان شاکر هستید.

مثلا ممکن است که آن روز به موقع به ایستگاه مترو رسیده باشید و یا کارهای خانه را زودتر از همیشه انجام دادید و بیشتر استراحت کرده‌اید. در این موارد، می‌توانید خیلی ساده بابتش یک جمله شکرگذاری بنویسید.

مجموعه جاهای دیدنی شهر یا جاهایی که می‌خواهم ببینم.

شاید خیلی بیکار باشید و دوست داشته باشید فهرستی از این مکان‌ها تهیه کنید. البته مثلا همین مجموعه در یک مسافرت بسیار به درد به خور است و از سردرگمی و هدر دادن زمان جلوگیری می‌کند.

اهداف:

اعتراف می‌کنم که مجموعه اهداف، خیلی هم شیک و باکلاس است و هر کس لازم دارد بداند چه هدفی دارد و نوشتنشان از اولین گام‌های حرکت سمت آنهاست؛ اما ضرورت شدیدی ندارد. خیلی از ما درست نمی‌دانیم که راهی که می‌رویم و امروز هدفمان است تا چه حد برایمان مهم است و شما می‌توانید در حد اهداف ماهانه کارهای خود را در ماه‌نگار ذکر کنید.

اگر شخص با اراده و خاصی هستید و هر سال دقیقا می‌دانید که می‌خواهید در چه جایگاهی باشید، می‌توانید اول بولتتان، بعد از آینده‌نگار، یا هر جایی که خواستید مجموعه اهداف آن سال را بنویسید و از تقسیم آن به گام‌های کوچک و عملی ماهانه لذت ببرید.

هفته‌نگار:

هفته‌نگار از مواردیست که مجموعه نیست اما می‌توانید به شکل مجموعه بیاورید یا هر طور که خواستید آن را سر و سامان بدهید. خود نویسنده کتاب هم خیلی از آن استفاده نمی‌کند؛ مگر در مواردی که کار خاصی در هفته به خصوصی انجام گیرد اما خب عده‌ای اگر بخواهند، می‌توانند هفته‌نگاری بسازند که کارهایشان را مشخص‌تر سازد.

مجموعه کتاب‌های خواندنی:

یک مجموعه کاربردی برای کتابخوان‌ها در اول هر ماه، می‌تواند این مجموعه باشد. می‌توانید مثلا صفحه را دو ستون کنید و کتاب هایی که باید بخوانید را یک طرف و طرف دیگر کتاب‌هایی که خوانده‌اید را بنویسید، تا در انتهای ماه بفهمید که کجا هستید.

فیلم‌ها و انیمیشن‌ها:

برای افرادی که به حرفه خاصی مرتبط با سینما مشغولند، این مجموعه حائز اهمیت‌تر از بقیه است و می‌تواند خیلی به کارشان بیاید. شما برای این قسمت، می‌توانید مثل قسمت کتاب‌ها عمل کنید یا با خلاقیت خود کار کنید. درکتاب می‌گفت عده‌ای نقاشی های پاپ کورن می‌کشند و داخل آن، اسم فیلم‌ها را می‌نویسند اما خب همه نقاش نیستند پس اگر نشد، به فرم ساده هم موردی ندارد.

مجموعه هزینه‌ها و مجموعه چیزهایی که باید بخرم:

خب از اسمتش پیداست که با دو دوتا چهارتاهای ما در ارتباط است. اگر فردی پر مشغله‌ای هستید و شدیدا به سیستم خوبی نیاز دارید، این مجموعه بسیار کاربردی است. با حرکت به سمت ماه بعد، کم‌کم پول‌هایتان ته می‌کشد؛ اما دائما از نیازهای بعدی مطلع می‌شوید و می‌توانید آنها را جایی بنویسید تا ماه بعد با فراموشی پس از دریافت حقوق، مواجه نشوید. آمار مخارج هم که خیلی ساده می‌تواند ثبت شود. از دو ستون ساده تا انواع حالت‌ها را می‌توانید برای این دو قسمت استفاده کنید.

زندگی نویسندگی:

آری من این مجموعه را برای خودم ساختم تا آخرهای روز، افکارم را در همان روز خالی ‌کنم. نامش را خودم این گذاشتم و شمای علاقه‌مند به بیشتر نوشتن، می‌توانید به کمک ثبت این جنبه از پرحرفی‌های درون، به آرامش بیشتری برسید. آخر روزنگار، می‌توانید آنها را بنویسید که البته در این‌صورت در فهرست هم ذکر نمی‌شود؛ اما چون عنوان خاصی دارد جزو مجموعه حسابش کردم.

انواع دیگر مجموعه‌ها هم هستند مثل سفر، پروژه خاصی یا درس و کلاس خاصی که می‌توانید جداگانه مجموعه در نظرشان بگیرید. حتی برای مهمانی دادن که نیاز به تدرکات و کارهای ریز و درشت زیادی دارد، می‌توان یک مجموعه سرهم کرد.

ردیاب عادت‌ها:

گاهی اهدف ما در قالب دستیابی، یا دنبال کردن مجموعه‌ای از اهداف هستند که به مثابه زمان تغییر می‌کنند و ما نیاز داریم که عملکردمان را در آن راستا ردیابی کنیم. برای این کار یک مجموعه ردیاب عادات می‌سازیم که نمونه آن را قبلا در ادامه ماه‌نگار، در مقاله قبل گذاشتم. هر چند که اگر تعداد عادات شما به قدریست که فضای کافی در آن مکان برایش ندارید، می‌توانید در صفحات و مجموعه‌ای تحت عنوان ردیاب، مسیر حرکت خود را در هر ماه ارزیابی کنید.

شخصی سازی بولت را از کجا شروع کنم؟

پیشنهاد من این است که از ماه دوم به بعد، ذره‌ذره نیازهای خود را از طریق بازتاب ماهانه پیدا کنید. همه مجموعه‌ها به درد همه نمی‌خورند و مجموعه‌های بیشماری هستند که بهتر شدن زندگی شما کمک ‌می‌کنند پس، از ماه بعد تغییرات را آهسته‌آهسته شروع کنید. ماه اول را مطابق با اصول اولیه بولت طی کنید تا خودتان و نیازهایتان را در عمل بسنجید و ببینید.

پاسخ به سوالات تازه‌کارها:

من هم هزاران سال نیست که بولت دارم اما خوشحالم که جرئت ساختش را پیدا کردم و آن را دارم. چند توصیه راهگشا دارم که می‌دانم سوالاتیند که عین خوره به جان آدم می‌افتد.

۱ـ اول کار، چه دفتری تهیه کنم؟

پیشنهاد من این است که با یک دفتر ساده و خوب، محکم و ترجیحا سیمی شروع کنید. اجباری نیست که حتما سیمی باشد؛ اما در اثر مرور زمان، با پاره شدن کاغذ و غیره، حسابی حالتان گرفته می‌شود. اول کار ترجیحا دفتر گران را هم فراموش کنید؛ چون بعضی‌وقت‌ها جرئت حرکت را از شما می‌گیرد. بعد از تمام کردن یک دفتر کوچک، می‌توانید با قدرت، یک دفتر بزرگ‌تر و زیباتر بخرید و با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری حرکت کنید.

۲ـ آیا دفتر آماده هست و اگر هست کجا تهیه کنم؟

بله؛ دفتر آماده به این شکل است که کاغذهایش نقطه‌دار است. معمولا نقطه‌دار است یا شطرنجی که راحت‌تر نقاشی کنید یا جدول بکشید و ظاهر شکیل‌تری داشته باشید. تا جایی که من در نت گشت و گذار کرده‌ام، دیجی کالا و سایت کریپن و مستر نوت دفترهای خوبی داشتند.

۳ـ اگر دفترم نصفه ماه تمام شد چه کنم؟

در دفتر جدید، حتما فهرست را مطابق قوانین بسازید چون در ادامه آن، شما یک بولت کامل دارید که فهرست می‌خواهد. در فهرست، می‌توانید اسم ماه جاری را بیاورید اما در شماره صفحه، آدرس بولت قبلی را بدهید که بدانید از چه ماهی شروع شده و اطلاعاتش کجاست و اگر حوصله داشتید، می‌توانید باز ماه‌نگار را مجددا اول دفتر جدید بکشید.

۴ـ اگر فهرستم پر شد چه کنم؟

فرض کنید شما صفحه پنجاه دفترتان هستید و فهرست شما که از صفحه یک بوده، پر شده است، بعد از تمام شدن  و پر کردن وقایع روزتان، فهرست جدید را همان جایی که هستید بسازید و از راه رشته‌کشی می‌توانید فهرست‌ها را به هم ربط بدهید.

(رشته کشی: پایین صفحات در قسمت شماره صفحه، با علامت / شماره قبلی یا بعدی مجموعه مشابه را می‌نویسید؛ مثلا اگر مجموعه قبلی، صفحه یک بوده و حالا صفحه پنجاه است، در پایین صفحه راست می‌نویسید: ۱/۵۰ و اگر مجموعه مشابه بعدی وجود داشت که مثلا صفحه ۱۰۰ بود، در پایین صفحه چپ می‌نویسید: ۵۰/۱۰۰)

۵ـ چطور یک مجموعه بسازم؟

از بین انواع راه‌هایی که هست یکی از ساده‌ترین‌ها، این است که صفحه را به روزها تقسیم کنید. مثلا پروژه یا کلاسی هست که برای آن لازم است هر روز وظایف و رویداهای کلاس یا پروژه را ثبت کنید. مجموعه‌ای می‌سازید که می‌تواند اول هر ماه باشد یا وسط فرقی ندارد. بعد چهار صفحه مثلا به تعداد هفته‌هایی که دارید، اختصاص می‌دهید. صفحات را تقسیم بندی می‌کنید و ایام هفته را گوشه ای می‌نویسید. یک ساختاری شبیه به آینده‌نگار با فرم ساده که تصویر آینده‌نگار را هم در مقاله قبل گذاشته بودم.

۶ـ اگر نقاشی‌ام خوب نباشد نمی‌توانم بولت خوبی داشته باشم؟

نه اصلا اینطوری نیست. این روزها کار خیلی راحت شده. یکی می‌رود و کلاسور و کاغذهای آماده و نقاشی شده می‌خرد و یکی دیگر شابلون های آماده می‌گیرد که با آنها می‌تواند کادرهای جذابی بکشد یا حتی با استیکر کار می‌کند و تازه همه فراموش می‌کنند که اینها برای بولت واجب نیستند.

یک بولت خوب گاها اولش عین مال من است. آشفته و افتضاح و هر ماه بهتر و منظم‌تر میشود. شما می‌توانید کم‌کم پیشرفت کنید و در حین راه خود را بهتر کنید. هیچکس اول راه بهترین فرد خودش نیست.

۷ـ اگر یک روز نتوانستم در بولت چیزی بنویسم، چه کنم؟

هیچ عیبی ندارد. معمولا احساس بدی به آدم دست می‌دهد اما سعی کنید حتما حتما در اسرع وقت در روز بعد، از هر چه به یاد دارید، آنرا پر کنید. بعد از نوشتن و پر کردن روز قبل، حس بهتری خواهید داشت. در باقی موارد هم تشویق می‌شوید که باز به حرکت خود ادامه دهید.

امیدوارم این مطلب بتواند به بولت ژورنالیست‌ها کمک کند. شروع همیشه سخت است اما اگر هیچ‌وقت حتی از یک دفتر ساده برای تغییر زندگی خود شروع نکنید، قطعا شکست خورده خواهید ماند.

دیدگاه ها

  1. Pingback: بولت ژورنال چیست و چطور کار می‌کند؟ - مهسا فیروز

  2. Pingback: معرفی چند کتاب تاثیرگذار - مهسا فیروز

  3. Pingback: چرا به قلم و کاغذ همیشه نیازمند خواهیم بود؟ - مهسا فیروز

  4. Pingback: چرا همیشه به قلم و کاغذ نیازمند خواهیم بود؟ - مهسا فیروز

  5. Pingback: جدول انجام کارها با واحدهای پومودورو - مهسا فیروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *