معرفی چند کتاب غیرداستانی تاثیرگذار

خواندن کتاب‌ های غیرداستانی واقعا لذت‌بخش و یکتاست. بدون شک و شبه، یکی از بهترین حس‌های دنیا یعنی آموختن را به آدم منتقل می‌کند. آنقدری می‌آموزی که پس از این زندگی‌ات به سمت بهتر شدن حرکت کند.

فکر می‌کنم بهترین تغییرات زندگی‌ام را به‌واسطه تغییر زاویه دیدم، مدیون همین کتاب‌ها هستم. کتاب‌هایی که نشانت می‌دهد دنیا به کوچکی تجسمات درونی تو نیست و هنوز خیلی چیزها هست که باید بدانی و نمی‌دانی.

دوستشان دارم چون بلاخره راهی را برای مشکلات و عملگرایی بیشتر و بهتر پیش پایمان می‌گذارند. کتاب‌هایی که در این زمینه خواندام زیاد نیست اما از داستانی‌ها بیشتر است.

اولین کتاب تاثیرگذار روی من کتاب “هنر بینش و انگیزه فردی” از ریچارد بروک بود که تاثیر زیادی روی نگرش من گذاشت و به کمک آن توانستم برای اولین بار دورنمایی برای آینده‌ام ببینم و در کمال تعجب دیدم که آن مسیر اصلا در راه دانشگاه و تحصیل آکادمیک نبود.

کتاب‌ها بعدی که می‌خواندم، کم‌کم دیدم را نسبت به موفقیت و راه موفقیت و این مسائل تغییر دادند و آخرین ضربه کاری که آن زمان خوردم، از جانب “هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها” بود که مرا مصمم کرد در راه مورد نظرم زندگی کنم، حتی اگر تهش هیچ چیزی نباشد. اینطوری، لاقل با دغدغه‌هایی زندگی می‌کنم که از آنها لذت می‌برم.

جدیدترین کتاب مهم و تاثیرگذاری که خوانده‌ام، “برنامه‌ریزی به روش بولت ژورنال” بود که جادوی نوشتن و ثبت کردن زندگی را به من بخشید. چیزی که مدت‌ها تلاش می‌کردم آنرا عملی کنم اما نمی‌توانستم و هربار به در بسته می‌خوردم. یک ماه است که به کمکش بولت ژورنالم را ساخته‌ام و می‌دانم که کجا می‌روم، چرا می‌روم و قرار است به چه سمتی حرکت کنم و از نظر من حقیقتا خود معجزه بود.

حتی بخش معنای این کتاب، کمکم کرد به اهدافم، معنای بهتری بدهم و با نگاه دیگری به زندگی‌ام نگاه کنم. این کتاب و کتاب “جادوی نظم” از ماری کاندو، جدا کتاب‌های تاثیرگذاری هستند که زندگی آدم را یکبار برای همیشه تغییر می‌دهند. یکبار از شر همه زائدات خلاص می‌شوی؛ البته شاید هر شش ماه یا حتی یکسال یکبار، نیاز مجدد به نگاه کردن کتاب جادوی نظم به پاکسازی مجدد داشته باشی تا زندگی‌ات به زباله‌دانی تبدیل نشود و به کمک بولت ژورنال هم ذهنمان را از شر افکار زائد پاک می‌کنیم و متمرکزتر و بهتر خود را و زندگیمان را رصد می‌کنیم.

البته در مورد قسمت پاکسازی کتاب‌ها در جادوی نظم، به یک نویسنده پیشنهاد می‌کنم که هیچ‌وقت به آن عمل نکند، مگر اینکه واقعا کتاب‌های به‌دردنخوری دور و ورش جمع کرده باشد؛ مثلا دایره‌المعارف کودکان و نوجوانان را!

و من این دو کتاب را به هر شخص مصری در ایجاد تغییر در زندگی‌اش، پیشنهاد می‌کنم. چیزهایی که برایم معجزه کرده‌اند را توصیه می‌کنم.

دیدگاه ها

  1. Pingback: قضاوت بیخودی ممنوع - مهسا فیروز

  2. Pingback: نکاتی از کتاب چطور انسانی دوست‌داشتنی باشیم؟ - مهسا فیروز

  3. Pingback: چطور دوست‌داشتنی باشیم؟ - مهسا فیروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *