۱۱ درس کوتاه درباره تولید محتوا و کتاب‌نویسی:

۱. به واسطه دوره خانم ناهید عبدی درباره کتاب‌‌نویسی، درس‌هایی آموختم. نویسنده بیش از هر چیزی برای پیشرفت خودش کتاب می‌نویسد.

۲. برای نوشتن یک کتاب راه‌های زیادی وجود دارد. یک اصطلاح جالب هم داریم که نامش بلاگ کردن است. یعنی کتاب را خرد خرد در معرض عموم منتشر کردن.

۳. یک کتاب‌ درباره بلاگ کردن پیدا کردم که، استادم قسمت به قسمت ترجمه آن را در لینکی که رنگ شده، قرار می‌دهد.

۴. چطور از بلاگ‌کردن نترسیم؟

دنیای نت یعنی گرو گذاشتن ایده‌ها و حرف‌ها، با این تفاوت که ما همیشه جای تغییر آنها و بهبودشان را داریم. هیچ حکم مطلقی نیست و در واقع تا محتوایت را پخش نکنی، مردم هم پشت سایتت صف نکشیده‌اند. بهبود با نظر دیگران انجام می‌شود و از قضا تا وقتی که این سند محکم را جایی نگذاشته‌ای، شاید هیچ‌وقت به مرحله عملگرایی نمی‌رسیدی.

۵. به واسطه آماده‌کردن نسخه اول کتاب الکترونیکی‌ام، برای خودم نوشتم:

کتاب‌ها کلماتی هستند که باقی می‌مانند نه فقط چون واژه بزرگ و مقدسی را به دوش می‌کشند؛ چرا که چکیده تخلص‌یافته علومی هستند که بیانگر آخرین نفس‌های نویسنده، مطابق با شرایط و سواد و مهارت حال کنونی‌اش است. اولین اثر یک نویسنده هیچ‌وقت به خوبی آخرینش نیست و نبوده و اگر بنا بود بدون حرکت جایی باشیم، هیچ‌وقت به جلو نمی‌رفتیم.

مهسا فیروز

۶. این روزها به لطف اینترنت، بهانه‌های کمی برای انتقال‌نکردن تجربیات برایمان مانده است. توجیه‌ها به حدی احمقانه‌شده‌اند که خودمان هم اگر واقع‌بین باشیم، نمی‌توانیم آنها را از خود بپذیریم.

۷. قبل از اینها فکر می‌کردم نوشتن یک کتاب کوچک و ساده، چقدر مسخره و عبث است. فقط کافی بود یکبار پشت میز با همان نیت بنشینم و ببینم که بیهودگی تنها از کلام بدون عمل حاصل می‌گردد.

۸. دغدغه‌های مهم تو که بر اساس نیازت هستند، حتی بدون اطلاعات کافی درباره حیطه، شاید دغدغه دیگری هم باشند. با این اوصاف ایده می‌تواند از خودت الهام بگیرد.

۹. قبلا وقتی می‌گفتند عمل را از خود عمل یاد می‌گیری یا مثلا نوشتن را تنها از راه نوشتن، باز هم باور نمی‌کردم. الان می‌بینم که ضمیمه تمام دوره‌ها دیگر هم با فونت درشت نوشته‌اند: کیفیت محتوا تضمینی اما عمل از شما!

۱۰. در دنیایی هستیم که همه چیز ما را سمت کار نکردن می‌برد با این اوصاف، یکی از بهترین تشویق والدین می‌تواند در مواقعی باشد که بچه در فشاری مضاعف قرار گرفته و حالا مجبور است کاری کند. چه تولید یک محتوای ساده باشد، چه ساخت یک وسیله کوچک.

۱۱. در نهایت این نوشته را با یک نقل‌قول از کتاب حق نوشتن جولیا کامرون به پایان می‌برم.

دروغ « اگر وقت داشتم» راه خوبی برای نادیده گرفتن این واقعیت است که نوشتن به صورت جمله به جمله انجام می‌شود. هر بار یک جمله. جملات می‌توانند در یک لحظه نوشته بشوند. از دزدیده شدن لحظات کافی و جملات کافی، رمان متولد می‌شود؛ بدون تجمل زمان.

کتاب حق نوشتن از جولیا کامرون

دیدگاه ها

 1. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست
   مهسا فیروز

   از نقل از محتوات بسیار متشکرم. حس باشکوهی به من داد. بلاگ کردن راه واقعا جالبیه و به نظرم خیلی باارزشه. میتونه شدیدا به محتواثویسی ما جهت بده و در حال حاضر ظاهرا بسیار روی بورسه. نه فقط به خاطر راحتی کار بلکه چون محتوا با دیده شدن و اصلاحات مجدد، مشتریان قبلی خودش رو پیدا میکنه. این بهترین سند سرمایه‌گذاری روی محتوای از قبل تولید شده و اصلاح شده است. مطمئنم از پسش برمیای عزیزم. خوشحالم که خوندی و از گذاشتن کامنت پرارزشت بسیار سپاسگزارم.

 2. Pingback: پیش‌نویسی از مقدمه کتاب جدیدم - مهسا فیروز

 3. Pingback: ۵ ویژگی افراد تولید کننده محتوا - مهسا فیروز

 4. Avatar
  1. Avatar نویسنده
   پست
   مهسا فیروز

   سلام صبا جان عزیزم. ممنون از کامنت خوب و انرژی‌بخشت. بلاگ کردن یعنی انتشار قسمت قسمت یک کتاب. شما مثلا کتابی رو نوشته اید و توی بستر وب یا فضای مجازی، قسمت به قسمت اون رو منتشر میکنید. اینطوری مخاطبان شما ذره ذره با کتاب و محتواتون ارتباط برقرار میکنند و اگر روزی خواستید یکجا منتشرش کنید، میتوانید بعد از اطلاع رسانی، مخاطبان از پیش تعیین شده زیادی داشته باشید چون اونها از قبل میدونن محتوای شما و قلم شما چطور است. درست مثل این میمونه که بازاریابی محتواتون از قبل از انتشار جامع کتاب توسط خودتون انجام بشه. موفق باشی دوست عزیزم.

 5. Pingback: سه پیشنهاد برای پیشبرد نوشتن کتاب غیرداستانی‌تان - مهسا فیروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *